Мајк Тајсон за светскиот шампион вели: Тој е толку редок талент

Многумина го гледаат Мајк Тајсон како единствен боксер кој имаше чудесна моќ и аура што го издигна над противниците пред да се соочи со нив во рингот.

Неговата богата кариера беше исполнета со спортски успеси, но и скандали. Но, без разлика на се, Ајрон Мајк го обожаваа љубителите на боксот.

Тајсон е поранешен светски шампион и го држи рекордот како најмлад боксер кој ги освоил титулите во тешка категорија на ВБЦ, ВБА и ИБФ на возраст од 20 години, четири месеци и 22 дена.

Во тоа време, многу луѓе велеа дека Ајрон Мајк е најзлобниот боксер кој никој не би можел да го победи. Но по 37 победи во низа дојде поразот, во февруари 1990 година загуби со нокаут во десеттата рунда против Бастер Даглас.

Дури и денес, многу боксерски експерти го чувствуваат истото за актуелниот шампион Тајсон Фјури, чија големина и вештина се загатка за неговата конкуренција во тешка категорија.

Во едно неодамнешно интервју, Ајрон Мајк истакна дека Британецот, кој го добил неговото име, е многу уникатен во светот на боксот.

„Тој е толку редок талент. Таквите луѓе не се раѓаат често“, изјави Мајк Тајсон за Фјури и додаде:

„Отсекогаш постоеле големи момци кои можеби само изгледале дебели, но никогаш не биле толку успешни“.

Пред неколку дена беше потврдено дека светските шампиони Александар Усик и Тајсон Фјури ќе боксираат на 17 февруари во Саудиска Арабија во меч за обединување на појасите во тешка категорија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО