Мајк Тајсон: Нема да се борам со Федор! Тој ми е идол

Мајк Тајсон нема да има боксерски меч со Федор Емелијаненко.

Во август, 47-годишниот Емелијаненко изрази желба да се бори со 57-годишниот Тајсон според правилата на боксот. Претходно овој месец, борецот на тимот на Емелијаненко, Вадим Немков, објави дека Федор почнал да тренира бокс.

„Последниот император“ се надеваше на меч со Тајсон, но „Железниот“ нема интерес. Мајк признава дека Федор е негов идол и нема да го дели рингот со него.

„Нема да има борба со Федор. Тој е еден од моите идоли“, изјави Тајсон.

Емелијаненко се повлече од ММА по поразот од Рајан Бадер во февруари оваа година. Русинот има 40 победи и 7 порази во ММА.

Мајк забележа 50 победи (44 со нокаут) и претрпе 6 порази во професионалниот бокс. Две борби беа прогласени за неважечки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mike Tyson (@miketyson)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО