Мајк Тајсон и Рој Џонс викендов ќе заработат милиони

Легендите на боксот Мајк Тајсон и Рој Џонс викендов ќе заработат добро од нивниот езебициски меч.

Тајсон и Џонс се две од најзначајните имиња во историјата на боксот и ќе го направат долгоочекуваното враќање во рингот оваа сабота во Лос Анџелес. Борбата е планирана во 8 рунди од по две минути, без придружни судии, а нокаутите се забранети. Изгледа дека ова ќе биде посебно правило, спаринг меч помеѓу 54-годишниот Тајсон и 51-годишниот Џонс, така што тие може да си нанесат минимална штета.

Но, парите ќе бидат многу реални – неколку милиони.

Според репортерот Кевин Јол, Тајсон ќе собере 10 милиони долари, а Џонс околу 3 милиони.

Ова ќе биде прва борба на Тајсон од 2005 година. Џонс е поактивен и има 12 победи од последните 13 битки, а моментално е во серија од 4 победи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО