Лоренс Околи верува дека победа над Лукаш Розански ќе го врати во борбата за титулата (ВИДЕО)

Лоренс Околи (19-1) се враќа викендов против Лукаш Розански (15-0) по едногодишно опуштање што следеше по неговиот прв пораз во кариерата од Крис Билам Смит (19-1) кога ја загуби светската титула на ВБО во полутешка категорија. Успехот над Полјакот во Ржежов треба да го врати во комбинација за појаси, смета Британецот.

https://twitter.com/SkySportsBoxing/status/1793182509188170157

Околие штотуку зазеде замав и беше виден како следниот неприкосновен шампион во дивизијата, но токму тогаш неговиот сонародник му го приреди еден од најдоминантните настапи во 2023 година, иако еден од судиите го преспа мечот со непобедливото реми што го додели, и покрај трите нокдауни и одземените два бода од активата на Лоренс.

Поранешниот шампион сега се соочува со навистина застрашувачки противник, но кој претставува предизвик за да го натера да работи напорно за победа. Сепак, Розански во мечот влегува по победите над Ален Бабиќ (12-1) и Артур Шпилка (24-5) и покрај тоа нема порази во статистиката.

Галата во Полска е планирана за 24 мај во 21 часот по македонско време. Главниот настан ќе започне околу полноќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО