Лопез го освои третото олимписко злато и се изедначи со Карелин (ВИДЕО)

lopez nunez oirio prv borenje OI

Трета година по ред најголемото боречко натпреварување во грчко-римски стил во категоријата до 130 килограми го завршуваат Мијаин Лопез Нунез и Риза Кајаалп.

На 33-годишниот Кубанец ова му се четврти Игри и трет златен олимписки медал, што во оваа категорија му успеа само на легендарниот Александар Карелин. Покрај нив, три олимписки злата во грчко-римски стил има само уште Швеѓанецот Карл Вестергрен. Вкупно девет борачи го освојувале олимпиското злато три пати.

Lopez borba OI

Лопез е во финалето со 6-0 го победи Турчинот од кого загуби во финалето на минатогодишното Светско првенство.

Бронзените медали и припаднаа на Шабан Шариати од Азербејџан и Сергеј Семенов од Русија.

https://youtu.be/Z884RxV2lzI

На Олимписките игри во 2012 Лопез и Кајаалп се сретнаа во полуфиналето и Кубанецот беше подобар и на крајот го освои олимпискиот турнир, додека Турчинот ја освои бронзата.

Исто така се бореле и во финалињата на светските првенства во последните две години. Лопез победи во 2014 година, а како што споменавме Кајаалп 2015 година.

Лопез го заврши турнирот без да изгуби поен, додека Кајаалп не им допушти бод се до финалето.

David Chakvetadze Beleniuk

Русинот Давид Чакветадзе го освои златниот медал во категоријата до 85 килограми со победата од 9-2 над светскиот шампион од 2015 година, Украинцот Жан Белениук.

Бронзените медали и припадна на Џавид Хамзатов од Белорусија и Денид Кудла од Греманија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО