Логан Сторли го победи Мајкл Пејџ, шефот на Белатор не се согласува со одлуката на судиите (ВИДЕО)

92

Американецот Логан Сторли (14-1) го победи домашниот борец Мајкл Пејџ (20-2) во многу неизвесен меч на настанот Белатор во Лондон со поделена одлука на судиите и ја освои привремената титула во полусредна категорија.

Тоа беше меч во кој МВП ја засноваше својата тактика ја базира на борба од нога, додека Сторли имаше поголем успех во демолирање и борење.

Исходот од дуелот го разочара шефот на Белатор, Скот Кокер, кој верува дека Логан не направил доволно за да победи против Мајкл.

„Искрено, мислев дека МВП победи во таа борба“, изјави Скот Кокер.

„Разговарав со моите луѓе и тие ми потврдија дека тоа е тесна борба, но Пејџ ја заслужи победата. Сакав да ми објаснат, а тие ми рекоа: „Половина рунда удираш, а потоа, едноставно, лежиш противникот“. Вие не сте закана со таква пасивна борба и никому не правите зло. Легнуваш на противникот и толку, за мене не е ММА“.

Кокер го пофали Сторли за неговите способности за борење, но смета дека има многу потенцијал да стане подобар борец.

„Логан може да биде многу подобар. Тој е одличен борач, но ова е ММА. Треба да работите и на некои други вештини. Има разлика помеѓу она што го гледате на душекот за борење и она што се случува со кафезот. Сите тие се добри борци, но мора да бидат на највисоко ниво и да продолжат да напредуваат во вештините во кои не се силни. На крајот сето тоа треба да го покажат во борбата, а тоа си го должат на себе, на гледачите, на навивачите“, подвлече Скот Кокер.

Во борбата за титулата, Фабијан Едвардс го победи Лиото Мачида со нокаут во првата рунда, додека Кана Ватанабе славеше над Денис Киелхолц во втората рунда со завршница (триаголник гушење).

Резултати од настанот Белатор 281:
Логан Сторли – Мајкл Пејџ – поделена одлука (48–47, 47–48, 49–46)
Фабијан Едвардс – Лиото Мачида – КО, Р1 (3:18)
Кана Ватанабе – Дениз Киелхолц – завршница (триаголник), Р2 (3:03)
Пол Дејли – Вендел Џакомо – КО, Р2 (4:09)
Симон Бијонг – Лук Трејнер – едногласна одлука (29-27, 28-27, 29-28)

Воведни борби:
Даниел Вајхел – Роб Вајтфорд – ТКО, Р1 (1:12)
Елина Калиониду – Кејт Џексон – TKO, Р2 (4:53)
Оливер Енкамп – Марк Лемингер – завршница (баги давење), Р3 (0:25)
Алфи Дејвис – Тим Вајлд нерешено (29-27, 28-28, 28-28)
Ендрју Фишер – Атила Коркмаз – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Чарли Вард – Алан Карлос – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-25)
Мачеј Рожански – Ли Чедвик – едногласна одлука (29-28, 30-27, 30-27)
Кјара Пенко – Ланчана Грин – едногласна одлука (29–28, 30–27, 30–27)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bellator MMA (@bellatormma)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bellator MMA (@bellatormma)