Леон Едвардс: Сакам да го пензионирам Камару Усман

Шампионот на УФЦ во полусредна категорија (до 77 килограми) Леон Едвардс иронично зборуваше за својот противник Нигериецот Камару Усман, кој е познат по своите светли одела.

Третата борба помеѓу Усман и Едвардс ќе се одржи на 18 март во Лондон (Обединето Кралство) и ќе биде главнa на турнирот на УФЦ 286. Оваа средба ќе стави крај на расправијата меѓу нив. Камару има победа со одлука над Едвардс, кој го нокаутира во август 2022 година.

„Нигерискиот кошмар“ е тежок фаворит во борбата. Тоа е разбирливо бидејќи тој водеше во втората борба со Леон пред да загуби со нокаут. Може да се каже дека Леон победи со голема количина на среќа, која зад поранешниот шампион има обложувалниците.

Едвардс сака да го пензионира Усман и верува дека може да го направи тоа.

„Во Британија е премногу студено за да се облекувате фенси и стилски. Но, ние го имаме тоа што го имаме. Слушнав дека Камару Усман долетал со неговиот стилист. И затоа велам дека имаме поинаков менталитет.

Чувствувам дека се ближи до пензија и сакам да ја отворам вратата и да го отворам патот кон неговите модни сништа. Може да оди каде сака“, изјави Едвардс за медиумите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО