Леон Едвардс против Колби Ковингтон на УФЦ 295

Колби Ковингтон откри дека УФЦ работи на неговата борба со Леон Едвардс.

Американската ѕвезда на УФЦ тврди дека тоа ќе се случи во ноември во Медисон сквер гарден, Њујорк. УФЦ потоа го планира настанот УФЦ 295, кој ќе биде главен со борбата во тешка категорија меѓу Џон Џонс и Стипе Миочиќ.

Самиот Дана Вајт потврди дека сакаат Леон да се бори со Ковингтон на тој датум. Колби тврдеше дека УФЦ не може целосно да му верува на Џон Џонс бидејќи не бил сигурен. Ова е причината поради која сакаат Ковингтон да се бори истата вечер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marko Vardjan (@freak.mma)

Едвардс има 21-3-1 во ММА и излегува од својата прва одбрана на титулата. Леон во март годинава по втор пат го победи Камару Усман. Тоа беше 11-та последователна победа за Леон, кој загуби само од Усман во последните 15 борби во УФЦ.

Едвардс заврши 10 од своите средби и е непоразен со завршница во кариерата.

Ковингтон има скор од 17-3 во ММА и допрва треба да се бори оваа година. Последен пат го победи Хорхе Масвидал во март 2022 година. Колби се бореше за титулата 2 пати во последните 4 години, но двата пати загуби од Камару Усман.

Последните 3 победи на Ковингтон се над борци кои повеќе не се во УФЦ. Ковингтон заврши 8 од неговите мечеви и имаше 2 падови пред крајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО