Ленокс Луис откри каква тактика би користел на средбите против Фјури и Усик

Тајсон Фјури и Александар Усик минатата недела ја потврдија борбата за обединување на шампионските појаси во тешка категорија.

Борбата за апсолутен шампион ќе се одржи на 17 февруари во Саудиска Арабија, а победникот ќе стане првиот боксер по Луис кој ги има сите титули во тешка категорија.

Луис го направи тоа во 1999 година кога ги освои појасите на ВБА, ИБФ, ВБА и ИБО, победувајќи го Ивандер Холифилд на патот кон тронот.

За време на неодамнешниот престој во Ријад, кога беше гостин на боксерскиот спектакл каде Фјури го победи Нгану, Луис беше прашан како ќе боксира против Фјури и Усик.

„Би одел по него“, изјави Ленокс Луис за Топ ранг, мислејќи на Фјури и продолжи:

„Би го бркала, бидејќи сакам да се борам со големи момци. И уште чувствувам дека можам да се борам со нив“.

А во интервју за Телеграф боксинг ја откри тактиката за мечот против Усик.

„Само би го притиснал. Би му покажал дека не спаѓа во мојата тежинска категорија“, изјави Ленокс Луис и додаде:

„Фјури би можел да го направи тоа, бидејќи има тежина и знае како да ја искористи. Ја користеше тежината во борбите со Вајлдер и беше успешен во тоа. Знае како да излезе напред задавајќи удари. Мислам дека на мечот против Усик не треба да се повлекува, туку постојано да напаѓа“.

Борбата меѓу Фјури и Усик е најзначајниот меч во тешка категорија во последните дваесет години, а во договорот има клаузула за реванш некаде во октомври.

Двата шампиони досега немаат загубено натпревар. На крајот на октомври Кралот на Ромите го победи поранешниот шампион на УФЦ Френсис Нгану со поделена одлука во Ријад, додека украинскиот боксер го победи Даниел Дубоа со нокаут во деветтата рунда во август.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО