Ленокс Луис одбил 5 милиони фунти за да се бори против Брок Леснар

Ленокс Луис ја одби шансата да учествува на еден од најголемите кросовер настани во историјата на боксот, откако откри дека неговиот противник нема да носи ракавици. Луис призна дека одбил плата од повеќе милиони фунти за да се соочи во рингот со ѕвездата на ВВЕ и поранешен шампион на УФЦ, Брок Леснар.

Кросовер борбите доминираат во боксот денес, при што Тајсон Фјури тесно, со поделена одлука во октомври, ја победи поранешната ѕвезда на УФЦ Френсис Нгану. За среќа на британскиот тешкаш, неговата светска титула на ВБЦ не беше залог во борбата во Саудиска Арабија.

Во 2002 година на неприкосновениот светски шампион во тешка категорија му беа понудени 5 милиони фунти за да се соочи со Леснар. Ленокс беше веројатно најголемиот боксер во светот во тоа време, откако го победи Мајк Тајсон. Луис сериозно ја разгледал понудата, но ја одбил кога открил дека Леснар нема да носи ракавици во борбата.

Ова веројатно беше мудар потег бидејќи Леснар уживаше во добра кариера во УФЦ. Тој дури стана шампион во тешка категорија на промоцијата. Предложената борба помеѓу Луис и Леснар неодамна беше отповикана во билтенот на Врестлинг обсервер.

Шефот на ВВЕ, Винс Мекмахон, дури отиде во Спортската комисија во Невада за да ја санкционира борбата, таква беше неговата доверба во обезбедувањето договор. Наместо да се бори со Брок, Луис го победи Витали Кличко во 2003 година за да ја заврши славната кариера.

Претрпе само два порази од Оливер Мекол и Хасим Рахман за време на неговото време во рингот, но се одмазди за двата порази. Иако Луис и Леснар никогаш не се бореле, вкрстените борби продолжуваат да бидат огромен извор на пари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО