Ленокс Луис испрати трогателна порака до Витали Кличко: Вашата жртва за татковината заслужува восхит!

127

Еден од најголемите тешкаши во историјата на боксот на интересен начин ја одбележа годишнината од мечот со Кличко.

Еден од култните боксерски натпревари на 21 век се одржа на 21 јуни (шестиот месец) во Стејплс центарот во Лос Анџелес. Ленокс Луис ги одбрани титулите (ВБЦ, ИБО, Ринг) на светски шампион во тешка категорија, а предизвикувач беше Витали Кличко.

Луис во мечот влезе како боксер со неполни 38 години, со 40 победи, два порази и едно реми зад себе. Витали Кличко, пак, беше помлад и погладен. Украинскиот тешкаш имаше неполни 32 години, а славеше на 32 од 33-те дотогаш одржани мечеви. Витали добро го отвори тој меч. Доминираше во воведните рунди, а во втората рунда успеа да го разниша Луис. Британско-канадскиот боксер се здоби со расекотина под левото око, но веќе во третата рунда возврати на сличен начин.

Тој со одличен удар со десната рака отвори длабока исекотина под левото око на Кличко. Натпреварот продолжи до самиот почеток на седмата рунда. Лекарите потоа ја прегледаа исеченицата на Кличко и одлучија дека продолжувањето на средбата би било опасно за окото на Кличко. Борбата официјално заврши по шест рунди, иако Украинецот инсистираше да го продолжи мечот.

Витали водеше со 58-56 на сите три судиски картони во моментот на паузата, но мечот го загуби со технички нокаут. Ленокс Луис подоцна се пензионира, пред Кличко да добие шанса за реванш.

Тогаш Витали забележа 13 последователни победи и долги години ја држеше светската титула. Никој освен Луис и Крис Бирд не го победи, но жалењето за незавршениот реванш ќе му остане до крајот на животот.

На крајот на кариерата, Витали се сврте кон политиката и моментално е градоначалник на главниот град на Украина, Киев. Пред два дена беа 19-годишнината од споменатата пресметка меѓу Луис и Кличко, а Ленокс реши да испрати убава порака до својот ривал. Луис се фокусираше на воената состојба во Украина и всушност изрази поддршка и почит кон Витали Кличко.

„Вообичаено, на 21 јуни (шести месец) би ја прославил годишнината од мечот со Витали Кличко, но денес едноставно сакам да му оддадам почит. Моментално ја води најголемата борба во својот живот, а жртвите што ги дал за да им служи на своите сограѓани не само што се за пофалба, туку и за восхит. Потребна е голема храброст да се зачекори во боксерскиот ринг, а ние како борци знаеме дека секој меч може да ни биде последен. Но, храброста да застане во одбрана на својата земја и сограѓани што ја покажува, бара некое повисоко ниво на храброст и љубов. Затоа, овој пат на 21 јуни, го поздравувам мојот пријател Витали. Господ нека ве чува и благослови со мир, љубов и среќа“, рече Луис во својата убава и трогателна порака што ја објави на својот Инстаграм профил.

Витали Кличко накратко се заблагодари во коментарот, а бројните фанови на боксот во коментарите изразија почит кон двајцата легендарни боксери. Убаво е да се види кога некогаш големите ривали толку многу се почитуваат по завршувањето на спортската кариера.