Легендите на светското борење – Шабан Трстена и Валентин Јорданов

Trstena i Valentin Jordanov vo Istanbul

Во Истанбул на Светскиот квалификациски турнир за Олимписките игри во Рио се сретнаа две големи легенди на светското борење, Шабан Трстена и Валентин Јорданов од Бугарија.

„Валентин Јорданов еднаш беше еден од моите противници, повеќе од достоинствен, а денес ми е пријател. Бевме најдобар пример како во однос на квалитетот и така во презентирањето професионалнио однос на сите натпревари во сите нивоа на борењето, како на Европските, Светските првенства и Олимписките игри. Овој човек е жива легенда! Големиот борач од овој формат е величина во целиот свет во борењето во слободен стил. Спортист кој освои 7 златни медали на европското првенство, 10 медали на светските првенства, од кои 7 златни, 2 сребрени и 1 бронзени. Еднаш беше и олимписки шампион. во неговата татковина, во Бугарија е прогласен за Спортист на векот во 2000 година“, напиша олимпискиот шампион Шабан Трстена за Јорданов.