Кубанец е првиот борач со четири олимписки титули

342

Кубанецот Михаин Лопез стана првиот борач во историјата кој освоил четири олимписки титули.

Во финалето во категоријата до 130 кг во грчко-римски стил, црномурестиот спортист го совлада Грузиецот Јакоби Каџаја со 5-0, а во последните секунди неговиот противник не виде смисла во борбата. Така, Лопез не само што го освои трофејот, туку и го направи тоа на категоричен начин, победувајќи на сите четири натпревари без да им даде бод на противниците.

Претставниците на Куба денеска освоија уште една титула. Во категоријата до 60 кг се радува Луис Алберто Санчез, кој во финалето го совлада Јапонецот Кеничиро Фумита со 5-1.

Во женска категорија до 76 килограми, шампионка беше Алин Фокен (Германија), по успехот над Аделина Греј (САД) со 7-3.