Кро Кап покрај Делија на турнирот на ПФЛ: Меки дрва не делкав

246

Хрватскиот ММА борец Анте Делија (18-4) се бори со Русинот Денис Голцов (27-6) во полуфиналето на турнирот во тешка категорија на ПФЛ.

Настанот ќе се одржи по средноевропско време ноќта во четврт спрема петок во Холивуд, Флорида, каде што ќе настапи и Хравтот Анте Делија (18-4).

Дубровничанецот влегува во мечот против рускиот борец два и пол килограми полесен од противникот.

„Тоа е најголемата борба во мојата кариера. Подготвен сум да се борам со него и со кого било. Подготвен сум да победам на турнирот“, рече Анте Делије, кој ќе бара премин во финалето против фаворизираните Русин, во кое победникот носи дома милион долари.

На Флорида, Делија ја има поддршката од својот тренер Мирко Филиповиќ, кој на Инстаграм објави заедничка фотографија како играат шах пред борбата.

„Меки дрва не делкав“, напиша Кро Кап под фотографијата, правејќи многу следбеници да се смеат.

А Анте беше добро расположен, бидејќи се чини дека беше многу поблиску до победата во таа игра отколку неговиот учител Мирко.