Крис Ленсиони ја напушти болницата по комата и срцевиот удар

ММА борецот на Белатор, Крис Ленсиони, сам излезе од болницата откако претрпе срцев удар и падна во кома неколку дена. 29-годишникот првично требаше да се соочи со Џејмс Галагер во борба во перо категорија.

Мечот требаше да се одржи на Белатор 298 на 11 август 2023 година. Но, на 8 јуни 2023 година се случи трагедија кога Ленсиони доживеа ненадеен срцев удар за време на тренинг. Инцидентот се случи во теретана во Спокејн, Вашингтон.

Не само што срцевиот удар предизвика откажување на неговиот меч во Белатор, туку резултираше и со потенцијално оштетување на мозокот. Ова се должи на недостатокот на кислород што доаѓа до неговиот мозок додека е во несвест.

Според сопругата на Крис Ленсиони, Марка Ленсиони, медицинските професионалци се сомневаат дека срцевиот удар можеби бил предизвикан од долг QT синдром.

За среќа, Крис сега очигледно е подобар. Борецот на УФЦ, Теренс Мекини, сподели фотографија на социјалните мрежи на која се гледа како Ленсиони ја напушта болницата и оди сам.

Минатиот месец, сопругата на Ленсиони изјави дека имаат намера да му вградат кардиовертер-дефибрилатор на Крис за да го заштитат од потенцијални проблеми поврзани со срцето во иднина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО