Крис Киборг ја предизвика Аманда Нунеш на УФЦ 300

Извршниот директор на УФЦ Дана Вајт преку видео објави дека поранешната шампионка на ПФЛ во бантам категорија Кајла Харисон ќе го има своето деби во УФЦ истата категорија против боксерската легенда и поранешна шампионка на УФЦ, Холи Холм. Двете ќе се борат на УФЦ 300 на 13 април 2024 година.

По веста, поранешната шампионка на УФЦ во перо категорија и актуелна шампионка во Белатор Крис Киборг му одговори на Вајт. Киборг напиша дека би сакала да се бори со Аманда Нунеш во реванш на УФЦ 300, кој ќе се одржи во Лас Вегас.

„Дана, би сакала да ја додадам #Cyborg – Nunes 2 на картичката УФЦ 300“.

Во 2018 година Нунеш ја победи Киборг со нокаут во првата рунда и стана шампионка во две категории. Крис на крајот го напушти УФЦ и се приклучи на Белатор ММА, каде што ја освои титулата во перо категорија за жени. Крис е непоразена по поразот од Нунеш и има 7 победи во ММА и 3 во бокс.

Аманда се повлече од ММА во 2023 година, но неодамна изјави дека планира враќање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО