Кормиер повторно го победи Џонсон со давење (ВИДЕО)

Како и во првиот меч, Даниел Кормиер во реваншот со давење од позади го победи Ентони Џонсон и по втор пат ја одбрани титулата во полутешка категорија.

На УФЦ 210 во Бафало „ДЦ“ славеше со сабмишн во втората рунда.

https://youtu.be/lFagsbS9SdM

https://youtu.be/UVL3l5yz2v8

Жерард Мусаси против Крис Вајдман стигна до петата последователна победа. Борбата беше запрена во втората рунда по малку збунувачка ситуација. Мусаси го спречи обидот за соборување и со две колена го погоди во главата Вајдман кој со рацете се држеше на подот. Според новите правила тоа е дозволено, судија Мирагилота ја прекина борбата. Кога се утврди дека навистина станува збор за дозволен потег борбата беше прекината.

https://youtu.be/9xj2e60ZnaE

https://youtu.be/xxHKlK9f7zI

https://youtu.be/MUoCKbFwju0

Тиаго Алвеш со одлука на судиите беше подобар од Патрик Коте.

Чарлс Оливеира со странично задушување во првата рунда го совлада поранешниот шампион на Белатор, Вил Брукс, додека Патрик Каминс со одлуката на судиите го победи Јан Блачовиц.

УФЦ 21:

Даниел Кормиер – Ентони Џонсон (сабмишн, давење од позади, Р 2)

Жерард Мусаси  – Крис Вајдман (ТКО, Р 2)

Синтија Калвило – Пирл Гонзалес (сабмишн, давење од позади, Р3)

Тиаго Алвеш – Патрик Коте (едногласна одлука, 30-27, 30-27, 30-27)

Чарлс Оливеира – Вил Брукс (сабмишн, давење од позади, Р 1)

Мајлс Јури – Мајк де ла Торе (ТКО, Р1)

Камару Усман – Шон Стрикленд (едногласна одлука, 30-27, 30-26, 30-26)

Шејн Бургос – Чарлс Роса (ТКО, Р3)

Патрик Каминс – Јан Балчовиц (мнозинска одлука на судиите, 29-28, 29-28, 28-28)

Грегор Гилеспи – Андреј Холбрук (КО, Р1)

Дезмонд Зелена – Џош Емет (поделена одлука на судиите, 28-29, 29-28, 30-27)

Кетлин Чокагеин – Ирина Алдана (поделена одлука на судиите, 29-28, 28-29, 29-28)

Магомед Бибулатов Женел Лаус (едногласна одлука, 29-26, 29-26, 29-26)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО