Конор Мек Грегор: Мислам дека Пориер може да го нокаутира Махачев

На 1-ви јуни Дастин Пориер ќе биде предводник на УФЦ 302 во Њуарк, Њу Џерси. „Дијамантот“ оди во битка за неприкосновената титула во лесна категорија против шампионот Ислам Махачев. Се или ништо во оваа борба за Американецот, кој навести дека планира да се повлече од ММА.

Може ли Пориер да го изненади Махачев, актуелниот светски шампион во лесна категорија, и да ја освои титулата? Конор Мек Грегор, поранешниот ривал на Пориер, верува дека тој може да ја победи дагестанската ѕвезда. Пориер е аутсајдерот во мечот. Махачев има скор од 25-1 во својата ММА кариера.

Неговиот последен пораз беше пред речиси десет години. Иако Пориер е аутсајдерот, ирската суперѕвезда верува дека Дастин може да победи и тоа на спектакуларен начин.

„Мислам дека Дастин може да го нокаутира. Махачев често се сопнува на почетокот на борбата и како резултат на тоа добива удар. Веќе еднаш беше нокаутиран во УФЦ. Ако Дастин некогаш успее, тоа е сега. Се разбира, Дастин има и слабости кои всушност одат во корист на Махачев.

Така ќе биде интересна борба. Ќе видиме кој е во најдобра форма. Нема извесен фаворит. Погледнете ја само последната борба на Дастин. Заостануваше против Беноа Сент Дени, но не се предаде. Повторно излезе, продолжи да се бори и на крајот победи. Ова е драгоцено искуство за оваа битка. Ако некогаш има шанса за победа, тоа е сега“, изјави Конор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FIGHT.TV (@_www.fight.tv)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО