Конечно откриени ППГ бројките од борбата Фјури-Усик: Хонорарот на Фјури порасна над 100 милиони долари!

И покрај губењето на приходите од над 100 милиони долари поради нелегален стриминг, минатомесечната спектакуларна пресметка во тешка категорија меѓу Александар Усик и Тајсон Фјури сепак успеа да постигне неверојатни бројки за плаќање по преглед (ППГ).

Според Мајк Копингер од ЕСПН, историскиот боксерски настан наречен „Огнениот ринг“ во Ријад генерирал над 1,5 милиони ППГ стримови. Имајќи предвид дека емитувањето на ППГ чинеше приближно дополнителни 27 евра, доаѓаме до дополнителна бројка од над 40 милиони евра. Таа бројка се однесува само на надоместокот за ППГ, додека гледачите на ДАЗН/Скај спорт мораа да плаќаат и „стандардна“ месечна претплата. Повеќето од тие бројки доаѓаат од Обединетото Кралство, каде Фјури е огромна ѕвезда, но тие сè уште се неверојатни бројки за боксерски настан во кој не е вклучен Флојд Мејведер, Канело Алварез или некој спектакуларен „кросовер“ меч.

Главниот меч во тешка категорија меѓу Усик и Фјури беше најавен како најголема борба во годината и тоа јасно се покажа како точно. Двајцата борци имаа одлични изведби, но Усик го надјача Фјури во подоцнежните рунди, заработувајќи поени на официјалните судиски картички и заслужи победа која му ја обележи кариерата. Тоа беше прв пат по 25 години боксот да има неприкосновен шампион во тешка категорија (последниот беше Ленокс Луис во 1999 година).

За среќа на сите вклучени страни, Фјури ја искористи клаузулата за реванш веднаш и неговата втора борба со Усик е веќе закажана за 21 декември во Саудиска Арабија. Иако тој меч можеби нема исто ниво на возбуда како првиот, бидејќи може да го загуби статусот на „неприкосновен“ шампион, се очекува да донесе уште повеќе пари пред крајот на годината.

За Фјури, тоа би можело да значи уште една значајна заработка од 100 милиони долари, што е веројатно поголема откако ќе се пресметаат резултатите од 1,5 милиони ППГ стримови. Повеќето договори потпишани од најголемите боксерски ѕвезди спаѓаат во доменот на писмени договори кои ги нарекуваме „Договор за необјавување – НДА“, па веројатно никогаш нема да ја дознаеме точната бројка, но со проста математика таа бројка може да се претпостави многу прецизно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО