Кевин Ли: Јас го создадов Оливеира

Кевин Ли тврди дека тој е во срцето на успехот на Чарлс Оливеира. Во последната годин ипол, Оливеира имаше голем успех и ја освои титулата во лесна категорија. Во почетокот на 2020 година Чарлс го покори Ли во својата татковина, a на крајот на годината го победи Тони Фергусон.

Оваа година, Оливеира го победи Мајкл Чендлер и го освои појасот. Кевин не се борел од поразот со Оливеира. Ли беше опериран на двете колена и викендов ќе се врати во кафезот.

Ќе се врати во полусредна категорија за да се бори со Даниел Родригез. Ли победи само на една од последните четири борби во УФЦ, но не му недостасува самодоверба. Во интервју за Ариел Хелвани, Кевин одлучи да зборува за Оливеира.

„Не сум изненаден што Оливеира ја освои титулата. Во интервјуто по нашата средба реков дека некако му ја подарив оваа победа. Некако го создадов овој човек. Тој се крена по нашата битка.

Чарлс многу се издигна по нашата средба. Му го дадов ова и го направив она што е денес. Го потценив пред нашата средба. Не сакав да се борам на првенствен меч и го избрав затоа што мислев дека не е на тоа ниво.

Не сум изненаден што ја освои титулата. 10 минути по нашата борба, знаев дека ќе биде шампион. Јас го создадов“, рече Ли.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО