Ќерката на славниот Џон Вејн Пар сака да стане новата Ронда Русеј

jasmine_parr

Џон Вејн Пар, легендарниот австралиски кикбоксер кој настапува во највисоките глобални професионални нивоа од 90-тите, се здоби со слава на атрактивни изведби и бескомпромисен стил. Денес, 38 годишниот Пар полека размислува за крајот на својата кариера, но не пред да го устоличи неговиот наследник/ наследничка.

 Што е тоа?

Реномираниот Камбера Тајмс пишува за неговата ќерка Јасмин, кој во моментов има само 11 години, но веќе планира голема боречка иднина. Нејзината цел е да се следат чекорите на својот познат татко и да стане новата Ронда Русеј во ММА светот. Пар ја поддржува…

 Јасмин се сврте кон боречките вештини, откако се обидела во гимнастиката и танцувањето. Минатиот месец го заврши својот четврти меч во јуниорска конкуренција во ММА и победи. Пар верува дека спортот е туркање во вистинската насока , далеку од лоши работи кои ги носи современиот свет.

 „Ја поттикнува на здрав живот не пуши, не пие и не одвраќа на родители. Ќе ја научи на однесување и почитување. Ова е подобро, а не како некои родители што вртат главата од проблемите на своите деца во однесувањето“, вели познатиот кикбоксер и додава: „Не постои ништо подобро отколку детето ги следи своите родители“.

 Што вели самата Јасмин?

„Тренирам некое време, но немам конкуренција во својата тежинска категорија. Јас би сакал да се натпреварувам во маj тај неколку години, а потоа, еден ден, да станам УФЦ шампион“.

 По објавувањето на оваа приказна австралиските власти во Квинсленд Лабор, наводно, одлучиле дополнително да ги заострат дополнително критериумите за ММА натпреварите во јуниорска конкуренција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО