Карлос Такам славеше во американското деби (ВИДЕО)

38

Откако ја загуби борбата со Александр Усик, Карлос Такам (37-5-1, 28 КО) го направи своето американско деби во Катцил, Њујорк.

38-годишниот француско-камерунски боксер со едногласна одлука по 10 рунди го совлада Крег Луис (14-4-1, 8 КО).

Судиите мечот го бодуваа 96-94, 99-91, 99-91 за поранешниот предизвикувач за титулата во тешка категорија.

На Такам оваму е втора последователна победа, а на 34-годишниот Американец трет пораз по ред.

Камерунецот требаше да му биде противник на Усик во мај во неговото деби во тешка категорија, но Украинецот се повреди и ја одложи борбата. Олимпискиот победник од Лондон се враќа во рингот на 12 октомври во Чикаго. Такам повторно беше водечки кандидат сè додека не се потпиша за „Стар бокс“, по што претставниците на „Мечрум бокс“ решија да бараат нов противник. Усик на крајот ќе се бори против Тајрон Спонг.

Welcome to 🇺🇸 Carlos Takam dominates over 10 rounds for the unanimous decision 💥 Resorts World Catskills FITE

Geplaatst door Star Boxing, Inc. op Zaterdag 14 september 2019