Канело Алварез има нов меч, противникот откриен по постигнатиот договор

Се чини дека мексиканската боксерска ѕвезда Канело Алварез (61–2–2, 39 КО) го избра следниот противник, кој треба да биде непоразениот Вилијам Скул.

Кубанецот (22-0, 9 КО) е задолжителен предизвикувач за појасот на ИБФ во суперсредна категорија.

Имено, оваа информација на Инстаграм ја објави промотерската компанија на Скали АГОН спортс:

„ИБФ нареди меч меѓу Скул и Канело: АГОН спортс и ТГБ постигнаа договор“.

Канела беше поврзуван со многу потенцијални противници по триумфот во мај против Хаиме Мунгуија, вклучувајќи ги Дејвид Бенавидез и Теренс Крафорд.

Навивачите сигурно нема да бидат воодушевени од таа борба, бидејќи сакаат да го видат Канело против Бенавидез, кој минатиот викенд дебитираше во полутешка категорија и го победи поранешниот светски шампион Александар Гвоздик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО