Џозеф Паркер смета дека е во право да бара реванш од Ентони Џошуа

Џозеф Паркер (35-3) секако е еден од боксерите во тешка категорија во најдобра форма во последно време. Во март освои привремената титула на ВБО во борбата со Жилеј Жанг (27-2-1), со што ја прекина серијата од пет победи што датира од јануари 2023 година против боксери како Џек Мејси (22-2), Фаига Опелу (16-5-2), Сајмон Кин (23-2) и Дионтеј Вајлдер (43-4-1). Ова би требало да бидат доволни причини да побара реванш со Ентони Џошуа (28-3), откако мораше да ја загуби титулата во ВБО против Британцот во март 2018 година. Или така мисли.

„Многу луѓе сакаат да се борат со Ентони Џошуа. Чувствувам дека со сето она што го постигнав треба да бидам на оваа позиција. Да бидам искрен, не се работи за мојата или неговата желба, туку за тоа што сите други сакаат додека има толку многу борби во Саудиска Арабија“, изјави Новозеландецот за Скај спорт.

Се чинеше дека Паркер леташе под радарот кога ја освои светската титула во борбата со Енди Руиз (35-2) во декември 2016 година, кога се уште имаше само 24 години. Во тој период политиката сè уште доминираше во спортот, а малку подоцна дојдоа и поразите и од „Еј Џеј“ и Дилиен Вајт (30-3). Многумина побрзаа да го отпишат од големата слика, но по двете последователни победи над Дерек Чисора (34-13) во 2021 година, повторно се зборуваше за него, и покрај последователниот пораз со нокаут од Џо Џојс (16-2). Паркер последователно влезе во формата за која зборуваме погоре, а еве го денес на врвот на своите сили и повторно жеден за светска слава.

Во меѓувреме, се шпекулира дека Ентони Џошуа е во преговори со Даниел Дубоа (21-2) за титулата на ИБФ Интерконтинентал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО