Дана Вајт ја коментира неостбарената борба меѓу Џон Џонс и Френсис Нгану

Извршниот директор на УФЦ, Дана Вајт, сè уште е категоричен дека промоцијата направила се што е во нејзина моќ за да го задржи Френсис Нгану.

Нгану (17-3 ММА, 12-2 УФЦ) направи редок потег на почетокот на 2023 година кога, како актуелен шампион во тешка категорија на УФЦ, се раздели со компанијата откако ги исполни условите од неговиот договор. Тоа беше драматична ситуација која се одолговлекуваше со месеци, при што Нгану од застрашувачкиот крал на октагонот премина до слободата да го избере својот пат.

УФЦ наводно му го понудила на Нгану најдебелиот договор во историјата во тешка категорија, но тоа не било доволно.

Вајт сега тврди дека Нгану никогаш не ја сакал борбата против легендата на УФЦ, Џон Џонс.

„Тој помина преку Сирил Гане така – лесно“, рече Вајт на подкастот „Клуб шеј шеј“ со Шенон Шарп. „Мислам дека тој би го направил истото со Френсис. Сто проценти. Френсис не сакаше да се бори со Џон Џонс. Џон Џонс е најстрашниот, најлошиот борец на сите времиња. Џон Џонс има свои проблеми надвор од октагонот, што всушност го прави поимпресивно кога размислувате за начинот на живот што го водел и им го прави тоа на најдобрите борци во светот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО