Канело Алварез и Били Џо Сандерс пред 60-илјадна публика на 8 мај

Канело Алварез ќе продолжи да собира титули во супер средна категорија со битка против Били Џо Сандерс на стадионот „АТ & Т“ во Арлингтон, Тексас, каде што ќе има над 60.000 навивачи. Ова го објави организаторот Мечрум.

Настанот е закажан за 8 мај.

Алварез, една од најголемите sвезди во боксот, ќе се обложи на своите титули на ВБЦ и ВБА во обид да ја освои титулата на ВБО, што е во сопственост на Сандерс.

Мечрум очекува најмногу публика во живо во САД од почетокот на пандемијата во 2020 година. Капацитетот на стадионот е помеѓу 60 и 70 илјади луѓе.

„Горди сме што го најавуваме овој боксерски настан помеѓу Канело Алварез и Били Џо Сандерс“, изјави сопственикот на Далас Каубојс, Џери Џонс. „АТ & Т стадионот е изграден за да биде домаќин на најголемите спортски настани на планетата и сме возбудени што ќе имаме ваква важна гала-гала вечер на 8 мај.

Ова ќе биде трет меч за Алварез во последните шест месеци. Во февруари го победи Авни Јилдирим во Мајами, а во декември забележа победа со судиска одлука над непоразениот Калум Смит.

Сандерс последен пат се бореше во декември, кога забележа победа со судиска одлука над Мартин Мареј.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО