Канело Алварез го избра Хаиме Мунгуија за неговото враќање во мај

Четирикратниот светски шампион Канело Алварез на 4 мај во Лас Вегас ќе ја брани неприкосновената титула во суперсредна категорија против сонародникот Хаиме Мунгуија.

Веста доаѓа од ЕСПН нокаут. Пред неколку години Сол рече дека повеќе нема да се бори против сонародници, но околностите се променија во последните недели. Големата победа на Мунгуија над Џон Рајдер и недостигот на договор меѓу Алварез и Премиер бокс шампиони го отворија прозорецот за Мечрум бокс да работи со Алварез промоцијата.

Мечрум излезе со две понуди за Алварез и Еди Рејносо. Имаше понуди за борба против Мунгуија како и со Едгар Берланга. И двајцата се непоразени во боксот, но Алварез го избра Мунгуија, што дефинитивно е поголемата борба.

Канело има скор од 60-2-2 во бокс и е во победничка серија од 3 борби. Во последната борба, минатиот септември, го победи Џермел Шарло. Алварез загуби само од Дмитри Бивол во последните 20 борби. Победи 39 пати со нокаут и не бил нокаутиран во професионалната кариера.

Мунгуја има скор од 43-0 во бокс и го нокаутира Рајдер во Аризона на крајот од минатиот месец. Со оваа победа тој ја одбрани титулата на ВБЦ Сребрена во суперсредна категорија. Хаиме победи во 34 од неговите борби со нокаут. Соодносот на победите со нокаут на Мунгуија е 79%.

https://twitter.com/HappyPunch/status/1762183984098804206?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1762183984098804206%7Ctwgr%5E27e539d185181585ac6a25abcd138835b42ba115%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FHappyPunch%2Fstatus%2F1762183984098804206image%3D

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО