Канело Алварез: Целта ми е реванш со Бивол

Неприкосновениот светски шампион во суперсредна категорија Сол Алварез (58-2) потврди дека има намера да направи реванш-меч со шампионот на ВБА во полутешка категорија Дмитри Бивол (21-0). Следната одбрана на титулата на Алварез ќе биде против Џон Рајдер.

Борбата ќе се одржи на 6 мај во родниот град на Мексиканецот. Сол се соочи со Бивол во мај 2022 година. Канело беше надмудрен од Дмитри кој го победи со одлука во Лас Вегас. Канело последен пат се бореше со Генади Головкин во септември 2022 година.

Канело победи со одлука и се врати во победничката серија. Сега се подготвува за тешка борба со Рајдер, а потоа го сака Бивол.

„Мојата цел за 2023 година е реванш со Бивол. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите, но тоа е мојата цел за оваа година. Сите велеа дека Бивол е лесна борба, но видовме што се случи.

Секоја битка носи ризици. Во боксот никогаш не се знае со сигурност како ќе заврши борбата“, изјави Алварез за ТМЗ Спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО