Камару Усман: Сакам пак да докажам дека сум најдобар на светот

Камару Усман едвај чека повторно да докаже дека е најдобриот ММА борец во светот.

Пред 10 дена, Усман се соочи со Леон Едвардс во реваншот за титулата во велтер категорија. Нивната борба беше главна на настанот УФЦ 278 во Јута, САД. Усман водеше на поени и ќе победеше, но во последните секунди Леон го нокаутира со висок удар во глава.

Поразот беше прв за Усман во УФЦ и ја прекина неговата победничка серија од 19 борби. Камару сега има 20-2 во ММА и го загуби првото место на ранг-листата П4П. Така, повеќе не е најдобар на светот, туку сака да докаже дека може повторно да се искачи на врвот Најдобар е нашинецот Александар Волкановски.

„Дали размислував за времето во последната рунда? Не, не сум таков. Кога се борам, има причина да нагазам на педалата за гас. Не гледам во часовникот. Секогаш вака се борам. Сакав да го завршам и само Господ знае зошто не можев.

Тој, генерално, пукаше со глава во текот на целата борба. Сепак, успеав да ги блокирам сите удари. Но, тој удар беше добар. Речиси му се восхитувам, тој беше толку добар, но тоа се случува.

Шампионите паѓаат, а потоа се враќаат и покажуваат зошто се шампиони. Јас сум мешан боречки уметник и јас сум најдобриот мешан боречки уметник во светот.

Тоа треба да го докажам. Сега не размислувам за ништо друго освен за ова“, изјави Усман за ТМЗ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО