Какво срце! Јакоб Недох го преживеа невозможното, но сепак беше запрен на синоќешниот настан на ПФЛ (ВИДЕО)

Импа Касанганај (17-4) се опорави од нокдаун и направи пресврт во борба против Јакоб Недох, (8-2) победи  со прекин на синоќешниот настан ПФЛ 5 во 2024 година.

Касанганај се најде во незавидна ситуација, но не се откажа. Соочен со неволја, тој не се откажа. Наместо тоа, се собра за незаборавна и важна победа.

По раниот нокдаун, Касангај брзо се опорави, го сврте текот на борбата и го запре европскиот шампион во полутешка категорија на ПФЛ за 2023 година. Американскиот борец го победи Словенецот со лекарски прекин по ѕвоното во втората рунда.

Запирањето дојде само неколку моменти откако изгледаше дека Недо беше спасен од ѕвоното и можеше да издржи страшен напад од противникот. Возбудливата и динамична втора рунда заврши со бараж удари од Касангај. Судијата му ги даде сите шанси на словенечкиот борец кој едвај стоеше на нозе, но докторот имаше поинакво мислење и советуваше да се прекине пресметката.

Со оваа победа Касанганај се пласира во следната рунда од натпреварувањето како прв носител. Во следното коло ќе се соочи со Џош Силвеира во обид да го освои шампионскиот појас во полутешка категорија на ПФЛ 2024 година, што ќе биде негова втора последователна титула.

Втор пораз на Недох во исто толку борби од освојувањето на Европското првенство на ПФЛ во 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО