Дана Вајт го најави најголемиот спектакл во историјата на УФЦ: Ќе биде нешто што никој досега не го видел

Дана Вајт го планира најголемиот спектакл во историјата на УФЦ.

Претседателот на најпознатата ММА промоција се подготвува за најамбициозниот проект досега. Претходно оваа година возбудено објави дека ќе го донесе УФЦ во Лас Вегас Сфера, место со капацитет од речиси 19.000 луѓе, чија изградба чинеше неверојатни две милијарди фунти.

Арената, за која беа потребни пет години да се изгради и има неспоредлива видео и аудио технологија, ќе биде домаќин на настанот УФЦ 306 на 14 септември, два дена пред Денот на независноста на Мексико.

„Ова е моето љубовно писмо до Мексико, мексиканскиот народ и историјата на боречките вештини во Мексико“, рече Вајт во подкастот на Клуб шеј шеј. „Ќе биде во најголемата арена некогаш изградена, со најдобрата арена технологија во светот во моментов.

Вајт откри дека веќе потрошил извонредна сума на пари на овој настан, кој ќе биде историски бидејќи не планира да се врати во таа сала.

„Веќе вложив 16 милиони долари за ова. Ова никогаш повеќе нема да се случи. Нема да може да се повтори. Кој и да дојде по мене на „Сферата“ е заебан. Тоа ќе биде најголемиот спортски настан што некој некогаш го видел“, додаде Вајт.

Вајт веќе работи на создавање на епски боречки настан за УФЦ 306. Во април ја одржа незаборавната годишнина на УФЦ 300, но ветува дека тоа ќе го надмине тој и секој друг спортски настан во историјата.

„Работиме на тоа (УФЦ 306) и го дотеруваме секој ден“, рече Вајт. „Сите треба да сакаат да бидат на тој настан. Сите беа возбудени за УФЦ 300, но овој настан ќе биде уште подобро. Тоа ќе биде нешто што никој досега не го видел на настан во живо“.

За овој настан се уште не е најавена борба. Сепак, Конор Мек Грегор моментално бара нов датум за борба, откако неговата пресметка на 29 јуни со Мајкл Чендлер беше одложена поради повреда.

Како што претходно објавивме, соборецот на Мек Грегор, Питер Квели, неодамна за Ток спорт ММА изјави дека најголемата ѕвезда на УФЦ најверојатно ќе се врати во септември.

„Изгледа дека тие ќе бараат да ја организираат таа борба некаде во септември“, рече тој. „Такво нешто. Тоа е она што го слушам“.

Тоа има совршена смисла. Славниот Ирец продава повеќе платени прегледи и привлекува повеќе гледачи од кој било друг во историјата на ММА.

Времето ќе покаже дали тој ќе биде главна ѕвезда на големиот спектакл во Сфера.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО