Каква војна меѓу Бетербиев и Јард! Одличниот руски боксер го задржа својот 100% нокаутерски учинок (ВИДЕО)

38-годишниот Артур Бетербиев напорно работеше на мечот против Британецот Ентони Јард.

Каков боксерски меч приредија Ентони Јард и Артур Бетербиев на боксерскиот спектакл во Лондон! Во игра беа три светски шампионски појаси (ВБЦ, ИБФ, ВБО), а сите ги бранеше Артур Бетербиев. 38-годишниот боксер роден во Дагестан (со чеченски корени) успешно ги одбрани титулите светски шампион.

Не само што Бетербиев ги одбрани титулите, туку и одржа 100 проценти учинок кога се во прашање пресметките. Овој одличен боксер победи 19 пати во професионалната кариера, а сите 19 победи беа со нокаут. Ентони Јард направи голема борба, но загуби со прекин во осмата рунда од борбата.

31-годишниот Британец боксуваше пред домашната публика во Лондон, но беше огромен аутсајдер пред борбата. Коефициентот за победа на Бетербиев беше околу 1.10, додека коефициентот за победа на Јард беше од 6.00 па нагоре. Се испостави дека разликата меѓу овие двајца големи полутешкаши сепак не е толку голема.

Јард се движеше многу убаво од старт, добро погодуваше со преден директ, а понекогаш и добро погаѓаше со лево кроше и десен аперкат. Она што му недостигаше на Јард беа комбинациите со удари. Британецот не фрлаше удари во серија, а Бетербиев, пак, постојано одеше напред и вршеше неверојатен притисок.

Како што одминуваа рундите, се чинеше дека Јард ја губи кондицијата и дека Бетербиев се повеќе и повеќе ја преземаше контролата. Сепак, во петтата рунда Јард одлично го погоди со десен директ што го потресе Бетербиев. Британецот притисна, но руско-канадскиот боксер покажа смиреност и висока боречка интелигенција. Секогаш кога ќе се „загустеше“, Бетербиев често го иницираше клинчот и ја кршеше акцијата, потоа ќе го однесеше Јард во аголот, а потоа добро го удираше со моќни комбинации. Бетербиев и во таа петта рунда во која Јарде го стресе, најде сили до крајот на рундата и во последните 20 секунди му создаде големи проблеми на Јард.

По првите шест рунди, лицето на Бетербиев беше доста оштетено, а исекотината над левото око беше особено голема. И покрај ова, оваа големиот полутешкаш продолжи немилосрдно да притиска, а кулминацијата дојде во осмата рунда. Бетербиев го удри со десен директ Јард, видно стресувајќи го, а потоа со десен „оверхенд“ го испрати Британецот на подот. Јард успеа да стане и да го продолжи натпреварот, но набргу по обновувањето на борбата, Бетербиев удри уште неколку удари и мечот беше прекинат. Аголот на Ентони Јард ја прекина борбата и Бетербиев стигна до 19-та победа во кариерата.

Ентони Јард го доживеа третиот пораз во 26. професионален настап, но дефинитивно не разочара во оваа борба. Британецот рамноправно му парираше на застрашувачкиот Бетербиев, успеа да го затресе и ќе беше многу тензично ако борбата одеше на картичките на судиите. Бетербиев не им остави ништо на судиите и сега може да се сврти кон следните предизвици.

Дмитри Бивол е боксерот со кој Бетербиев сака да се бори и тоа е меч што секој љубител на боксот би сакал да го гледа. За жал, има многу пречки меѓу нивните претставници, а Боб Арум (промотор на Артуро Бетерби) претходно оваа недела изјави дека борбата може да се одложи до 2024 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО