Јуниорите на Балкаснкото џудо првенство во Бихаќ најавуваат успех

Berna serifovska

Македонската јуниорска репрезентација во џудо утре ќе настапи на Балканското првенство во Бихаќ-Босна и Херцеговина.

За Македонија ќе настапат Амра Фејзула (-57 кг), Берна Шерифовска (-57 кг), Мартин Тодорчевски (-60 кг), Марко Паноски (-73 кг) и Никола Станоев (-81 кг), а ќе ги води тренерот на репрезентацијата Славе Димитријоски.

Вечерва се мерењето и жребувањето, а утре натпреварите.

Да потсетиме дека минтата недела во Кикинда-Србија, на Балкансиот шампионат за кадети Хамза Јашари го освои бронзениот медал. Во нашата репрезентација очекуваат дека и јуниорите ќе се вмешаат во борбата за медали.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО