Јапонија го вклучи синот на Кога за Светското првенство

Јапонија ја објави репрезентацијата во џудо за Светското првенство. СП ќе се одржи во јуни во Будимпешта (Унгарија).

Во составот  привлекува внимание Генки, кој е син на легендарниот џудист Тошихико Кога.

Светската елита ќе се собере во Унгарија не само за медали, туку и со можност за нови бодови на олимписката ранг-листа.

Силниот тим на Јапонија:

Жени

-48 кг Нацуми Цунода

-48 кг Вакана Кога

-52 кг Аи Шишиме

-57 кг Момо Тамаоки

-63 кг Нами Набекура

-70 кг Јоко Оно

-78 кг Мами Умеки

+78 кг Сара Асахина

+78 кг Вакаба Томита

Мажи

-60 кг Рију Нагајама

-60 кг Генки Кога

-66 кг Јоширо Маујама

-73 кг Соичи Хашимото

-81 кг Сотаро Фуџивара

-90 кг Кента Нагасава

-90 кг Санширо Мурао

-100 кг Кентаро Ида

+100 кг Кокоро Кагеура

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО