Јапонија број еден на Светското карате првенство

kumite sampioni

Викендов заврши 22. Светско сениорско првенство во карате во Бремен, Германија, од кое имавме големи очекувања, а се вративме со петтото место на актуелниот европски шампион Емил Павлов во категоријата до 60 килограми.

Без разлика на тоа, на ова првенство беа прикажани квалитени борби и изведби на кати. Велесилите  во каратето ништо не препуштија на случај, па така Јапонија, Шпанија, Франција, Италија, Турција, Германија, се закитија со многу медали, а на ова првенство Египет покажа дека е во светскиот врв на карате спорт, како и Иран. Со по некој медалл може да се пофалат и други нации, како Норвешка. Од регионот само Босна и Херрцеговина може да се пофали со освоен медал, и тоа бронзен.

poen na SP

Најуспешни нации се:

злато          сребро         бронза

1.Јапонија                                              3                     2                      5

2.Египет                                                  3                      2                      1

3.Франција                                             2                      3                      3

4.Турција                                                2                      0                      3

5.Германија                                           1                      3                      3

6.Иран                                                      1                      2                      2

7.Италија                                                1                       1                     2

8.Шпанија                                              1                       0                    4

9.Бразил                                                  1                       0                    1

10.Грузија                                               1                         0                      0

Еве ги резултатите од Свтското првенство Results.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО