Јан Блахович: Покажав дека е можно да се успее без стероиди

Јан Блахович ги повика ММА борците да не се потпираат на стероиди во нивните кариери.

41-годишната полска ММА ѕвезда истакна дека успеал без употреба на забранети супстанци. Јан е поранешен полски шампион на КСВ и УФЦ во полутешка категорија. Од денес се опоравува по 2 операции на рамото. Блахович последен пат се бореше во летото 2023 година и загуби со поделена одлука од Алекс Переира.

Јан требаше да се бори со Александар Ракиќ претходно оваа година, но се повлече поради повреди.

„Допингот ви помага да стекнете форма, но ви го одзема карактерот. Многу млади спортисти на почетокот на своето патување добиваат „добри совети“ да направат краток пат. Ова е особено примамливо кога ви е потешко. Од почетокот на мојата спортската кариера покажувам дека може да ги постигнете највисоките цели и без оваа глупост, верувам во чистиот спорт“, напиша Блахович.

Јан има скор од 29-10-1 во ММА и завршува 18 од своите ММА борби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jan Blachowicz (@janblachowicz)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО