Ивана Хабазин е светски првак – Хрватката по трети пат е на врвот на светот

Ивана Хабазин со едногласна одлука ја победи унгарската боксерка Кинг Маџар во полната загрепска сала КЦ Дражен Петровиќ и ја освои титулата светски шампион во ВБЦ, како и појасот на привремениот светски шампион во ВБА и по трет пат дојде на врвот на светот. Хабазин долго ја чекаше можноста да го освои ВБЦ појасот и минуваше низ макотрпни подготовки, но на крајот сето тоа се исплатеше. Маџар не ѝ даде ни малку лесна задача синоќа во мечот од десет рунди.

Од првата секунда од натпреварот гледавме многу возбудлива борба. Двете боксери тргнаа жестоко и без премногу тактизирање. Од аголот се слушаа инструкциите на тренерот на Ивана да не избрзува и повеќе да внимава на одбраната. Во воведните рунди беше видлива техничката надмоќ на хрватската боксерка и беше очигледно дека таа успеа да удри повеќе чисти удари од противничката.

Маџар немаше вистински одговор на движењето и комбинациите на хрватската боксерка, па често премногу ја спушташе главата и го изложуваше задниот дел од главата. Поради ова повеќепати е опоменувана од судијата. Првата половина на мечот изминува, а Хабазин има значајна предност.

Унгарката во вториот дел од натпреварот покажа дека е достојна противничка во борбата за светската титула. Престанува да ја спушта главата, го наоѓа својот ритам и успева да ја пронајде целта со удари, особено со вистинскиот директ. Сепак, од вкупно десет рунди одзеде само две или три.

На крајот од мечот Хабазин повторно ја презема иницијативата и упатува чисти удари. Ова беше меч полн со акција овозможен од овие две многу издржливи спортистки.

Воодушевената Хабазин веднаш по пресметката даде изјава во која се заблагодари на публиката.

„Беше чест повторно да се борам во оваа сала. Благодарам на Бисерка Петровиќ која ми ја позајми маицата на Дражен од Олимписките игри во Барселона 92 за да влезам во рингот. Мојот подарок за госпоѓа Бисерка е бројаница благословена од папата Фрањо, реков дека борбата ќе биде тешка“, рече Хабазин и продолжи:

„Во мојот живот немав поголеми проблеми, немав поголем страв, но се молев на Бога и успеав. Господ е мојата сила. Верувам дека можеби можеше подобро во последните рунди. Најважно е што победив , а овој ВБЦ појас е најпрестижниот, нешто што го чекав цел век, сепак би сакала да освојам титулата во ВБО, но сега ќе се одморам и ќе се хранам добро“, изјави светската шампионка Ивана Хабазин.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО