Ива Поповска за златниот медал ги декласираше противничките на „Нерон опен 2016“(ФОТО)

Borec taekvondo na Neron vo Bugarija 2016

Таеквондо клубот Борец од Чучер Сандево осво седум медали на Меѓународниот турнир „Нерон опен“ во Софија-Бугарија, од кои 1 златен, 2 сребрени и 4 бронзени, сите во А класа и во конкуренција со натпреварувачи со големо искуство и црни појаси.

Borec cucer sandevo na Neron open

„Златниот медал го освои Ива Поповска, која убедливо ги победуваше нејзините противнички со над 10 поени разлика, иако се уште е тазе влезена во старосната категорија кадети“, посочува нејзиниот тренер Марио Ацевски.

Сребрени медали освоија Александра Чакалиќ и Дебора Брњарчевиќ, а бронзите се за Филип Манџуковски, Стефанија Радевска, Сања Поповска и Христијан Цајкиќ.

Borec cucer sandevo na Neron open Cakalik

„Христијан Цајкиќ е нов член во Борец и вежба само четири месеци и е најсвеж во натпреварувацкиот тим на клубот. Ова му е прво натпреварување. Помина две кола, односно изгуби во третата борба, што е вистинска реткост, затоа што работеше во А класа“, констатира Ацевски.

Borec cucer sandevo na Neron open dete

Тој очекува уште успеси оваа година, зашто верува во неговите пулени.

Borec cucer sandevo na Neron open diploma

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО