Ислам Махачев откри дека УФЦ сакал да се бори со Џастин Гејџи пред да го обезбеди реваншот со Александар Волкановски

Ислам Махачев само сакаше да се бори и не се грижеше за својот противник.

Тоа е реакцијата на актуелниот шампион во лесна категорија откако дозна дека Чарлс Оливеира се повлекува од нивниот планиран реванш на УФЦ 294 на 21 октомври. Оливеира имаше незгодна борба на еден од неговите последни тренинзи пред да замине за Абу Даби, принудувајќи го да се повлече од борбата со Махачев.

На крајот, како замена, УФЦ го обезбеди кралот во перо категорија Александар Волкановски, откако во февруари загуби со одлука од Махачев.

„Мојот менаџер Али Абделазиз ми испрати порака дека мојот противник се повлекол, а јас му вратив порака: Морам да се борам со некого, не е важно кој е! Само знам дека сакам да се борам во Абу Даби“, откри Махачев во разговор за ТЦХ. „Бидејќи веќе сум блиску до тежината и тренирам толку напорно во последните три месеци и сакам да победам некого“.

Откако Оливеира отпадна, УФЦ веднаш се обиде да најде замена, а Махачев вели дека промоцијата всушност барала друга опција пред на крајот да се врати на реваншот со Волкановски.

„Тешко е да се избере некој 10 дена пред борбата“, рече Махачев. Слушнав дека го викале Џастин Гејџи, но Гејџи рекол дека не може да влезе во категоријата бидејќи има само 10 дена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО