Ин мемориам: Билгин Џеладин еден од основачите на Тефејуз и успешен претприемач во Германија

Билгин Џеладин, популарно име во боречката заедница во Македонија, почина како последица на ненадејно боледување во Германија, каде што живееше.

Билгин Џеладин е роден во Скопје во 1971 година.

Започнал да се бори во тимот „Скопје“ во 1979 година. Тој придонесе за промоцијата на неговиот клуб во Првата лига со победи на многу натпревари.

Во следните години, Билгин Џеладин бил меѓу основачите на Боречкиот клуб Тефејјуз, заедно со поранешниот успешен борач Назми Али.

По борењето со клубот Тефејјуз околу 4,5 години, тој се преселил во Германија и таму ја продолжува боречката кариера.

Билгин Џеладин, кој го започна деловниот живот откако се откажа од борењето, работеше како менаџер во компанија со приближно 1.200 вработени која обезбедуваше ВИП лица и манифестации. Џеладин, исто така, го продолжи својот успех во претприемачкиот живот со основање на синџир ресторани.

Билгин Џеладин извесно време работеше и како новинар во весникот Бирлик додека живееше во Скопје.

Назми Али, еден од поранешните шампиони во борење, кој извесно време се бореше заедно и го тренираше, изјави дека со голема тага ја примил веста за смртта на Билгин Џеладин и изјави дека починатиот е многу популарно име во боречката заедница.

„Билгин постигна голем успех и на полето на спортот и на бизнисот. „Имаше примерна личност и како човечко суштество“, рече Али.

„Работевме напорно заедно. Се сеќавам, на меч што го доби Билгин се промовиравме во Првата лига, а 20 години се натпреваруваме во Првата лига. За жал, го загубивме на млади години. Божја промисла“, рече трогнатиот Али.

Сочувство за Билгин Џеладин објави и олимпискиот шампион Шабан Трстена на социјалните мрежи, кој во тоа време додека Џеладфин беше претседател на Тефејуз, помагаше со стручни и тренерски работи во клубот.

„Мојот пријател Билгин Џеладин беше успешен спортист и посебна личност за мене и за стотици илјади луѓе како мене. Тој беше љубезен, дарежлив, чесен човек. Отсекогаш сум бил горд што сум пријател со Билгин. Тоа никогаш нема да биде заборавено од многумина како мене. Господ нека го помилува и нека го награди со највисоките небесни степени“, истакна Трстена

Инаку Џеладин е добитник „Олимписки оскар“ што го доделува олимпискиот шампион Шабан Трстена. Признанието го доби во октомври минатата година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО