Илја Топурија и Џош Емет предводници на УФЦ Фајт најт 227

Илја Топурија и Џош Емет добија шанса да бидат предводници на настан на УФЦ.

Тие ќе се натпреваруваат во борба во перо категорија. Нивната борба ќе биде насловна на настанот УФЦ Фајт најт 227, кој ќе се одржи на 17 јуни. Локацијата за гала вечерта се уште не е објавена.

Топурија има 13-0 во ММА и веќе има 5 победи за УФЦ. Илија победи на 12 од неговите средби со завршница. Последен пат го победи Брајс Мичел во декември 2022 година. Илија 4 од последни борби ги доби со завршница. Тој е поранешен шампион на МФЕ и предизвикувач во Кејџ вориорс.

Емет, пак, има скор од 18-3 во ММА. Последен пат загуби во февруари од Јаир Родригез во борба привремената титула. Овој пораз ја прекина неговата серија од 5 последователни победи. Џош заврши 8 од своите натпревари и загуби 2 пати со завршница. Тој е поранешен ВЦФЦ и ИСЦФ Про шампион.

Ако Топурија се справи со Емет, тогаш можеби ќе заслужи шанса за појасот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Full Violence ™ (@fullviolence)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО