ИБФ одбри продолжување на рокот за преговори меѓу Џошуа и Пулев

Меѓународната боксерска федерација (ИБФ) го одобри барањето на шампионот во тешка категорија Ентони Џошуа и задолжителниот предизвикувач за титулата Кубрат Пулев да го продолжат периодот за преговори за две недели. Крајниот рок за преговорите е помесетн до 14 февруари.

Беше продолжено преговорите да завршат до 31 јануари, но Џошуа и Пулев се чини дека не можат да се договорат за преостанатите три дена. Ова го објави новинарот на ЕСПН, Дан Рафаел, повикувајќи се на извори во федерацијата. Сè уште нема официјално соопштение за случајот.

Копромоторите на Еди Херн и Пулев, „Епик спорт“ и „Топ ранк“ отидоа во ИБФ во понеделникот барајќи продолжување, затоа што тие се многу блиску до договор. Доколку не успеат да се договорат, Меѓународната боксерска федерација ќе треба да определи датум за тајна аукција со наддавање.

Џошуа треба да добие 65 отсто од парите, а Пулев 35.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО