Хрговиќ на прагот на борба на кариерата, ИБФ нареди меч меѓу Филип и Енди Руиз

Најдобриот хрватски боксер Филип Хрговиќ наскоро би можел да боксира во најголемиот меч во својата професионална кариера.

Имено, ИБФ нареди нашиот Филип да се бори против Енди Руиз Јуниор за привремената титула шампион во тешка категорија.

Хрговиќ веќе беше подготвен да се бори против светскиот шампион Александар Усик, но ИБФ ја повлече таа наредба за да му го расчисти патот на Украинецот да се бори со Тајсон Фјури за апсолутен шампион во тешка категорија.

Хрговиќ има 30 години и е желен да се бори за појасот, а сега на промоторите е да му договорат меч на кариерата.

Во последниот меч, хрватскиот боксер со судиска одлука го совлада Жилеи Жанг, а Кинезот сега ќе се соочи со Џо Џојс во борбата за привремениот појас на ВБО.

Во септември Руиз го победи 43-годишниот поранешен предизвикувач за двократна светска титула Луис Ортиз со одлука во елиминаторен меч за појасот на ВБЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО