Хил е новиот шампион на УФЦ во полутешка категорија, Морено го совлада Фигуеирдо по втор пат

Американецот Џамахал Хил го победи Гловер Тешеира со едногласна одлука на настанот УФЦ 283 во Рио де Жанеиро и стана шампион во полутешка категорија.

Тешеира веднаш сакаше да го собори противникот, но Хил успешно одбрани. Џамахал се обиде да го фати ударот, но Гловер не го почувствува тоа.

Втората половина од првата рунда помина со серија удари во кои Гловер ја држеше средината на октагонот.

На почетокот на втората рунда Хил со три високи удари го затресе Тешеира, но Бразилецот за чудо се опорави. Тие продолжија да разменуваат удари, а потоа на половина од рундата Гловер успеа да го собори Џамахал, но Американецот се извлече.

Бразилецот неуспешно се обиде да го собори противникот на почетокот на третата рунда.

Во продолжение Хил му возврати на Тешеира и ја презеде водечката позиција. Свбеткаа ударите на Џамахал, но не можеше да го заврши. Се вратија да се борат на нозе со Хил.

Во четвртата рунда се чинеше дека докторот може да го прекине мечот поради повредите на Бразилецот, но му даде шанса да се врати.

На почетокот на последната рунда, Тешеира го собори Хил и влезе во целосен маунт, но Хил се повлече и убедливо стигна до најголемиот триумф во кариерата.

Гловер Тешеира реши да стави крај на кариерата и да се посвети на тренинзите на Алекс Переира.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

Во првата квадрологија (четири директни борби) во историјата на УФЦ, Брендон Морено го победи Дејвсон Фигуеирдо со прекин по третата рунда и го врати шампионскиот појас во негова сопственост.

Мексиканецот доминираше во текот на целиот меч, а во третата рунда со левата рака одлично го погоди домашниот борец.

Се затвори десното око на Фигуеиредо и на паузата меѓу рундите лекарот не дозволи борбата да продолжи.

Брендон на тој начин стигна до втората победа во серија и втора во мечот против Дејвсон.

Жилберт Барнс доминантно стигна до нова победа. Во мечот во полусредна категорија Дурињо во првата рунда го победи Нил Мањи со завршница (гушење со рачен триаголник).

Во женската пресметка во мува категорија, раскошната Џесика Андраде со едногласна одлука ја победи четвртата предизвикувачка од две места погоре, Лорен Марфи.

Сите три рунди поминаа во целосна доминација на бразилската воинка.

А во воведната борба од главната програма Џони Вокер со прекин во првата рунда го победи Пол Крег и со тоа ја постигна втората победа во низа.

Крег доби тежок десен директ во клинчот, а Бразилецот ја заврши работата со удари на партер.

Шогун Руа ја заврши кариерата со пораз, трет во низа. Во текот на својата долга кариера имаше многу повреди, па реши да се пензионира. Украинецот Ихор Потиерија го совлада бразилскиот борец со прекин.

Резултати од настанот УФЦ 283:
Џамал ​​Хил – Гловер Тешеира – едногласна одлука (50–44, 50–44, 50–44)
Брендон Морено – Дејвсон Фигуеиредо – ТКО (прекин од лекар), Р3 (5:00 часот)
Жилберт Барнс – Нил Мањи – завршница (гушење, рачен триаголник), Р1 (4:15)
Џесика Андраде – Лорен Марфи – едногласна одлука (30–25, 30–25, 30–26)
Џони Вокер – Пол Крег – ТКО (удари), Р1 (2:16)

Воведни борби:
Ихор Потиерија – Маурицио Руа – ТКО (удари), Р1 (4:05)
Бруно Фереира – Грегори Родригез – КО (удар), Р1 (4:13)
Тијаго Мојсес – Мелкизаел Коста – завр. (фејс гушење), Р2 (4:05)
Габриел Бонфим – Мунир Лазез – завр. (гушење со гилотина), Р1 (0:49)
Жаилтон Алмеида – Шамил Абдурахимов – ТКО (тупаници), Р2 (2:56)
Коди Стаман – Луан Ласерда – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Исмаел Бонфим – Теренс Мекини – КО (летечко колено), Р2 (2:17)
Николас Далби – Ворли Алвес – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Џосијан Нунес – Зара Ферн дос Сантос – едно. одлука (29-28, 29-28, 29-28)
Даниел Маркос – Сајмон Оливеира – КО (колено во телото и удари), Р2 (2:18).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО