Хравтски боксер почина од тумор

217

Селекторот на репрезентацијата на Хрватска во бокс и поранешен хрватски вицешампион во тешка категорија Иван Андрашиќ ја загуби битката со ракот.

Лекарите го откриле туморот во 2018 година, а првата борба ја добил боксерот. Последователно, подмолната болест се врати по неколку месеци, неговата состојба се влоши и Андрашиќ почина синоќа. Остави сопруга и три деца.

„Со голема тага објавуваме дека нашиот истакнат боксер Иван Андра[иќ почина по долго и тешко боледување на 36-годишна возраст. Иван, член на клубот Нова Градишка, беше вицешампион на Хрватска во тешка категорија во 2008, 2009 и 2010 година, а во хрватскиот боксерски сениорски тим е од 2008 година. Хрватското боксерско здружение сака да изрази сочувство до семејството и пријателите“, се вели во соопштението на Хрватската боксерска федерација.