Холи Холм доминираше против Ајрин Алдана (ВИДЕО)

Поранешната шампионка во петел категорија Холи Холм забележа една од најимпресивните победи во октагонот во нејзината кариера. 38-годишната Американката ја совлада опасаната противничка Ајрина Алдана со одлука на судиите на УФЦ на ЕСПН 16 во Абу Даби. Холм настапи феноменално и не и даде никаква шанса на противничката.

Холм цело време притискаше и продолжуваше да се движи, што предизвика потешкотии кај Ајрин. Неостварената поранешна шампионка и одржа предавање на ривалката. Неколку пати успеа да ја донесе битката на партер, каде постигна солиден граунд и паунд над Алдана. Таборот на Ајрин ја советуваше смело да напаѓа, но Холм успеа да ја неутрализира со удари и крошеа.

Холм доминираше во секоја минута од мечот од 25 минути. На крајот на битката, Холи и зададе силни рачни и ножни удари на Алдана, која покажа издржливост и издржа до крајот. Борбата дојде до одлука која беше доминантна во корист на Холм – (50-44, 50-45, 50-45).

https://www.instagram.com/p/CF6N4BfJpwE/?utm_source=ig_embed

УФЦ на ЕСПН 16 – Резултати
Холи Холм – Ирина Алдана – едногласна одлука на судиите
Карлос Фелипе – Јорган Де Кастро – едногласна одлука на судиите
Џермеин де Рандами – Хулијана Пења – ЗАВ (Р3 3:25)
Кајлер Филипс – Камерон Елсе – ТКО (Р2 0:44)
Душко Тодоровиќ – Декуан Таунсенд – ТКО (Р2 3:15)

Карлос Кондит – Курт МекГи – едногласна судиска одлука
Чарлс Џордејн – Џош Кулибао – без одлука
Насурдин Имавов – Џордан Вилијамс – едногласна одлука на судиите
Лома Локбонми – Јин Ју Фреј – едногласна одлука на судиите
Кејси Кени  Хајли Алатенг – едногласна одлука на судиите
Луиџи Вендрамини – Џесин Ајари – ТКО (Р1 1:12)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО