Херн збунет од пофалбите кон Вајлдер: Никогаш не победил противник во Топ-5

Еди Херн, промоторот на поранешниот двократен шампион во тешка категорија, Ентони Џошуа, смета дека Дионтеј Вајлдер веќе неколку години е преценет од обожавателите и аналитичарите.

Во моментов се водат разговори за финализирање на договорот за мечот Џошуа-Вајлдер.

Доколку се постигне договор, борбата ќе се одржи на датум од јануари во Саудиска Арабија.

Минатата сабота Џошуа се врати во рингот во Лондон каде постигна брутален нокаут во седмата рунда на доцната замена Роберт Хелениус.

Уште во октомври 2022 година Вајлдер го победи Хелениус по една рунда во Барклис центарот во Бруклин.

Некои аналитичари веруваат дека Џошуа едноставно не е подготвен да се бори со некој како Вајлдер – но Херн не се согласува.

Тој верува дека Вајлдер најмногу поради неговата опасна моќ на удирање е преценет.

„Не можам да верувам колку многу луѓето го преценуваат Дионтеј Вајлдер. Тој никогаш не победил во тешка категорија. Луис Ортиз е неговата најдобра победа – беше нокаутиран во првата борба, 7-0 во втората. Никогаш не ја победил елитата тешка категорија“, изјави Херн за Бокс сошл.

Херн се чувствува многу уверен во способноста на Џошуа да ја уништи опасната ударна моќ на Вајлдер.

Џошуа сега е трениран од тренерот ветеран Дерик Џејмс, кој е најпознат по неговата работа со Ерол Спенс, Жармел Шарло и Френк Мартин.

„Мислам дека може лесно да го победи Дионтеј Вајлдер, но може да биде победен и од Дионтеј Вајлдер. Сепак, тој помина седум рунди против високиот противник кој може силно да погоди и со задната рака“, рече Херн.

„Мислам дека е тешко да се повтори со сигурност силата на Вајлдер. Но, секогаш сметам дека Еј Џеј може да го победи Дионтеј Вајлдер“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО