Хамзат Чимаев се закани дека ќе гази се живо во 3 категории

Хамзат Чимаев одамна се појавува само во медиумскиот простор и не влегува во кафезот.

Поминаа десет месеци од последната борба на „Борз“, а оттогаш името на Чимаев главно се шушка. Имаше гласини за борби со Алекс Переира, Камару Усман, Колби Ковингтон и Џаред Канониер. Минатата недела шведско-чеченскиот борец доби дуел со Пауло Коста.

Двајцата ќе се борат во октомври во Абу Даби. Веќе се појавија гласини дека борбата ќе создаде предизвикувач за титулата во сопственост на Адесања. Обложувалниците го прогласија Чимаев за голем фаворит, но тој очигледно го потцени Коста, бидејќи се закани дека ќе се пробие во 3 различни категории:

„Подготвен сум да се борам во која било дивизија. Кога Јиржи Прохаска се повреди, побарав борба за титулата во полутешка категорија со Гловер Тешеира. Тоа не се случи, но не грижете се, сепак ќе се случи.

Сите титули наскоро ќе бидат мои. Подготвен сум да се натпреварувам во која било дивизија, тоа не ми е важно. Можам да се спуштам и до полутешка тежина. Само ми треба време. Последен пат ми дадоа само четири недели.

Мојот план е најмалку три дивизии. Ако некој сака да се бори, тежината не е важна“, изјави Чимаев.

Чимаев навистина доби сериозна брзина, но отсуството од кафезот не им се допадна на навивачите. Сега го чека борба со сериозен противник, која дефинитивно нема да биде лесна за Чеченецот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО