Хамзат Чимаев: Ќе го завршам Алекс Переира за 60 секунди

Хамзат Чимаев ја коментираше потенцијалната битка со Бразилецот Алекс Переира.

Чеченскиот борец се бори, а Бразилецот може да го собори за 60 секунди. Довербата на Чимаев доаѓа од тоа што Переира е кикбоксер кој се бори доста лошо во партер. Переира моментално се подготвува за реванш со Израел Адесања во април на Флорида.

Алекс ќе се обиде да ја одбрани титулата. Дана Вајт неодамна изјави дека Чимаев се искачува во горниот дел. Хамзат ќе се бори со врвен борец, по што може да добие шанса за појасот. Ако Алекс ја задржи титулата, тогаш Чимаев верува дека ќе го победи за 1 минута.

„Нема полесна борба за мене во УФЦ. Ова ќе биде најлесната борба во мојата кариера. Се ќе биде готово во првата рунда. Ќе ми треба 1 минута. Ова ќе биде најлесната победа. Не мора ни да го удрам.

Алекс Переира нема борба. Ако сте кикбоксер и се борите со кикбоксери, секако дека ќе победите. Но, против борачите ситуацијата ќе биде сосема поинаква“, изјави Чимаев, цитиран од ММА њуз.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Khamzat Chimaev (@khamzat_chimaev)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО