Хаиме Мунгуја го победи Џон Рајдер со прекин во деветата рунда, а потоа го прозва Канело (ВИДЕО)

Непоразениот Хаиме Мунгуја убедливо стигна до 43-та победа во професионалната кариера.

На настанот во Феникс, мексиканскиот боксер со прекин во деветата рунда го победи Британецот Џон Рајдер и го одбрани Сребрениот појас на ВБЦ во суперсредна категорија.

Мунгуја го собори противникот четири пати, а кога Рајдер беше на подот за последен пат, од неговиот агол повикаа на прекин.

По првата рунда, во која и двајцата боксираа претпазливо, продолжението понуди многу возбудувања.

Веќе во втората рунда Мексиканецот за прв пат го собори Рајдер по брза и одлична комбинација. Се обиде да го заврши мечот, но Британецот го спаси ударот во гонгот.

Џон успеа да се врати во третата, но веќе во следната рунда повторно се најде на подот. Во последните моменти од четвртата рунда, Мунгуја упати одличен удар врз Рајдер, кој повторно беше соборен.

Мексиканецот продолжи со нападите кои британскиот боксер херојски ги издржа, а во осмата рунда дури и се закани. Во контра, Рајдер со одлично лево кроше го удри Хаиме, кој малку ја намали брзината.

Но, во деветата руна Мунгуја ја заврши приказната. Два пати го собори Рајдер, а по последниот тренерот на британскиот борец реши да го прекине мечот.

Мангва по борбата ја повтори желбата да се бори со Канело Алварез.

„Ќе биде голема борба меѓу двајца Мексиканци. Ако Канело ми даде можност, ќе ми биде чест да го споделам рингот со него“, изјави Хаиме Манагва.

А Дејвид Бенавидез не беше импресиониран од победата на Мексиканецот против Рајдер.

„Би го победил Хаиме со лесен нокаут. Затоа ме избегнува“, изјави американскиот боксер на социјалните мрежи.

https://twitter.com/GoldenBoyBoxing/status/1751490144866037799?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1751490144866037799%7Ctwgr%5E44ba17838bd3bae2ad459fde32a21f818da7f9c1%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fminguya-stori-s-rajdr-tova-koeto-dori-kanelo-ne-uspya-video%2F

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО